Přeskočit na obsah

Zimní pneumatiky – když symbol M+S nestačí

  • od
Zimní pneumatiky – když symbol M+S nestačí

V listopadu 2011 byl předpisem EHK/OSN č. 117 zaveden „horský symbol“ („Alpine symbol“), neboli tzv. 3 PMSF (Three Peak Moutain Snow Flake – tři horské vrcholy se sněhovou vločkou), který, rozdílně od české legislativy, označuje pneumatiky určené k použití na sněhu.

Zimní pneumatiky – když symbol M+S nestačí
„Horský symbol“, nebo-li Three Peak Moutain Snow Flake

Pneu označené „M+S“ nebo „M.S“ nebo „M&S“, jsou konstruovány tak, aby měly na blátě, čerstvém, nebo tajícím sněhu lepší vlastnosti, než má podobná normální pneumatika, nicméně, dle této legislativy, se v podstatě jedná pouze o pneu do bláta a sněhu (Mud + Snow).

Pro použití na sněhu jsou, výše uvedeným předpisem, určeny pneumatiky nesoucí označení „horským symbolem“ (3PMSF).

Tyto pneu jsou testovány v následujících podmínkách:

  • Zkoušky brzděním se musí provádět na rovném zkušebním povrchu dostatečné délky a šířky pokrytém uježděným sněhem a s maximální svažitostí 2 %.
  • Sněhový povrch musí být tvořen tvrdě uježděnou sněhovou základnou o tloušťce nejméně 3 cm a povrchovou vrstvou středně uježděného připraveného sněhu o tloušťce přibližně 2 cm.
  • Teplota vzduchu, měřená přibližně jeden metr nad zemí, i teplota sněhu, měřená v hloubce přibližně jednoho centimetru, musí být v rozmezí – 2 °C a – 15 °C.
  • Doporučuje se vyhnout se přímému slunečnímu osvitu, značným změnám ve slunečním svitu, vlhkosti i větru.

Jestliže pneumatiky při testování splní dané podmínky, tak mohou být označeny oním symbolem. Takovéto označení je (zatím?) jen doplňkové, není tedy povinné. V české legislativě (platné k datu, kdy byl příspěvek napsán), platí stále za zimní gumy ty s označením M+S, ovšem otázkou je, jak dlouho …

V zahraničí už se začíná se symbolem 3PMSF celkem dost „počítat“ a např. v sousedním Německu už, v případě zimních podmínek, platí, že:

  • vozidla s celkovou hmotností < 3,5 t musejí být od 1. ledna 2018 vybavena pneumatikami s alpským symbolem (3PMSF) na všech nápravách.
  • Vozidla s celkovou hmotností > 3,5 t musejí být vybavena pneumatikami s alpským symbolem (3PMSF) na trvale hnaných nápravách.
  • To platí pro pneumatiky vyrobené po 1. lednu 2018.
  • Pneumatiky M+S vyrobené před 1. lednem 2018 budou akceptovány jako vhodné zimní vybavení do 30. září 2024.

Tedy pozor na to, a pokud uvažujete o koupi nových zimních pneumatik, tak už se zaměřte na to, aby byly opatřeny symbolem 3PMSF.