Přeskočit na obsah

Kdy si můžu začít dělat řidičák ?

  • od
řidičský průkaz vzor

Zákon to říká jasně: podmínkou přijetí k výuce a výcviku je (mimo jiné) i věk, kdy ke dni ukončení výuky a výcviku žadatel dosáhne věku předepsaného pro udělení řidičského oprávnění příslušné skupiny, přičemž od zahájení výuky a výcviku k jejich ukončení nesmí uplynout doba delší než 18 měsíců.

Tedy příklad pokud si budu chtít dělat řidičák pro sk. B, kde je předepsán věk 18 let, tak si jej nemůžu začít dělat dřív, než 18 měsíců před dovršením 18-tých narozenin, tedy nejdříve v 16-ti letech a 6-ti měsících.

Ovšem závěrečnou zkoušku můžu dělat až po dovršení věku 18 let (příklad pro sk. B), pro ostatní skupiny si to přiměřeně přepočítejte.

ALE ! Nedělejte hlouposti a začněte si autoškolu dělat až cca 3 ( maximálně 4) měsíce před dovršením věku, který pro získání řidičského oprávnění potřebujete.

Proč ? Protože máte stanovený nějaký počet hodin výuky a výcviku, no a ten když absolvujete, tak už Vám nikdo nic zadarmo nedá a další hodiny jízd si budete muset připlácet. Výuka problém není – testy si uděláte v pohodlí domova, ale výcvik, tedy praktickou část, doma na simulátoru nezvládnete, byť by byl sebelepší.

Tím pádem je jasné, že pokud absolvujete poslední jízdu rok před tím, než půjdete ke zkoušce (záměrně přeháníme, ono začátečníkům stačí nejezdit i tři dny před zkouškou a jsou v pytli), tak věřte tomu, že nemáte šanci zkoušku úspěšně zvládnout, bohužel. 🙁

Výjimka je u žáků školy, které byla vydána registrace k provozování autoškoly, kde je tato lhůta ještě o půl roku prodloužena, tedy řidičák pro sk. B si můžou začít dělat již v 16-ti letech. Zákon říká: je-li u nich získání řidičského oprávnění kvalifikační předpoklad výkonu povolání, na které se žáci ve škole připravují, nebo pro něž je řízení motorových vozidel volitelným (nevolitelným) předmětem, mohou být zařazeni do výuky a výcviku nejdříve 2 roky před dosažením předepsaného věku pro udělení řidičského oprávnění pro příslušnou skupinu vozidel. Zkoušku odborné způsobilosti mohou pak složit po ukončení výuky a výcviku, a to i před dosažením předepsaného věku s tím, že řidičské oprávnění jim bude vydáno po jeho dosažení.