Přeskočit na obsah

Jak úspěšně složit závěrečnou zkoušku v autoškole?

 • od

VÝBĚR KVALITNÍ AUTOŠKOLY!!!

Úplným základem pro úspěšné složení závěrečné zkoušky v autoškole je výběr kvalitní autoškoly, která Vás skutečně naučí řídit. Tento výběr je jen a jen na Vás a jediné, co můžeme doporučit, je – NEŘIĎTE SE CENOU!!! Nemusí to být pravidlem, ale většinou je to tak, že to nejlevnější nebývá tím nejlepším, naopak, ani to nejdražší nemusí být úplně fičák. 🙂 Dejte na doporučení známých, jukněte na nějaké recenze (ideálně takové, které si nepíše sám majitel autoškoly 🙂 ), dejte i na dojem z první komunikace s autoškolou, atd. 

Co může dál ovlivnit při závěrečné zkoušce?

NAUČIT SE TESTOVÉ OTÁZKY!!!

K tomuto asi není co dodávat. Tuto skutečnost můžete 100% ovlivnit sami!!! Pokud děláte doma testy na 40 a myslíte si, že u zkoušky to nějak vyjde, tak je to zbytečné vyhazování peněz a sponzoring úřadu, i autoškoly, protože za každou zkoušku platíte oběma institucím. Je potřeba si několikrát (10 x a vícekrát) projít soubor všech otázek (nikoliv si jen dělat testy, protože k některým otázkám se jenom „testováním“ nemusíte vůbec dopracovat) a tyto dokonale znát a zvládat i „ve stresu“ ze zkoušky.

Hledáte nějaké TAHÁKY na závěrečné testy z autoškoly? NEJSOU, NEEXISTUJÍ!!! Budete se to muset naučit, nic jiného Vám nezbývá. Navíc – komisař si to ohlídá a při podezření, že používáte nějaké „podpůrné“ prostředky (nápověda souseda, manipulace s telefonem, nebo chytrými hodinkami, atp.) Vám test bez pardonu ukončí a jste hodnoceni stupněm „neprospěl“.

PRVNÍ DOJEM!!!

Pokud se na zkoušku dostavíte ušmudlaní, ve vytahaných teplácích, s promaštěnou kšiltovkou na hlavě, tak věřte tomu, že na komisaře zrovna moc ohromující dojem neučiníte. Ovšem ani večerní toaleta a boty na vysokém podpatku, či smoking s cylindrem, komisaře neoslní, ba naopak … 😉 Hra na Barbie také není úplně ideální, pokud komisař není zrovna Ken. Máte úžasný kroužek v nose, sichrhajsku v obočí, nebo tetování po celém těle? Věřte tomu, že ne všem se to musí líbit a nemusí to vzbudit úplně ideální první dojem – zkuste nad tím zauvažovat, něco sundat, něco zakrýt … 🙂 Říká se tomu „haló efekt“ a všichni to určitě dobře znáte a sami „používáte“. Proč tedy zbytečně „zaujmout“ hned při úvodním setkání se se zkoušejícím komisařem? 

ZÁSADY SLUŠNÉHO CHOVÁNÍ A JEDNÁNÍ!!!

Asi je snad není nutné připomínat, ale pro jistotu:

 • pokud jsem muž, tak si před vstupem do místnosti sundám čepici, klobouk, kšiltovku … U žen je sice výjimka, ale komisař mě musí zkontrolovat podle fotografie na dokladu totožnosti, tedy stejně si budu muset apartní klobouček sundat, protože ten na fotce v občance určitě nemám … Sundám si jej raději před vstupem, abych neměla rozvrkočené háro a nepůsobila jako strašidlo do zelí … 😛
 • při vstupu do místnosti slušně pozdravím (pozn.: „Zdar vole!“, atp., není slušný pozdrav)
 • vynechám vulgarismy ve svém projevu, pokud budu na něco tázán a vynechám je, i když se mi něco nepovede (např. mi chcípne motor v křižovatce)
 • nebudu drzý až vyzývavý, i když je, momentálně, komisař mým úhlavním nepřítelem, protože by jím, kvůli tomu, mohl zůstat na hodně dlouhou dobu … 🙂
 • nebudu se hádat, protože kdo se hádá, nezískává (v tomto případě řidičák) … 🙂 
 • vzpomenu si na kouzelná slovíčka „prosím“ a „děkuji“, pokud budu něco chtít, např. po učiteli při kontrole vozidla před jízdou sešlápnout brzdový pedál…
 • vypnu si zvonění mobilního telefonu …
 • dostavím se včas – raději o 10 minut dříve, než o minutu později!!!
 • pokud někam s učitelem a komisařem půjdu, tak budu mít na paměti pravidla o vcházení do dveří a rozlišování „společenské významnosti“ osob v dané chvíli … 
 • budu ohleduplný vůči ostatním

Mám velkou šanci na dobrý „haló efekt“, dodržím-li tyto zásady, tím pádem dobrou výchozí pozici k úspěšnému složení závěrečné zkoušky. 😉

NECHÁTE DOMA KAMARÁDY, MAŽELE A MANŽELKY, PŘÍTELE A PŘÍTELKYNĚ, I RODIČE!!!

Není nic horšího, než cítit „odpovědnost a závazek“ to teď udělat, protože mám s sebou u zkoušek skvadru přátel, rodiče, prarodiče,  psa, kočku, nebo třeba papouška. Vystresujete tím sami sebe ještě víc. Možná si myslíte, že Vám to pomůže, ale opak je pravdou. Věřte, že např. při kontrole vozidla před jízdou se na Vás budou všichni, upřenými pohledy, dívat a možná i poslouchat (to když bude komisař škodolibý a přizve je blíž…). Když budete odjíždět, budou pohledy ještě upřenější – jestli se ten náš bobeček zvládne rozjet a nenabourá při tom zeď, nebo vozidlo jiné autoškoly, jestli tam bude mít jedničku, nebo to zvládne i se zařazenou trojkou, jestli neotočí klíčkem v zapalování bez sešlápnuté spojky, … Chcete to? Myslím, že ne. 🙂

A hlavně – pokud zkoušku neuděláte, tak to pak můžete všem v klidu sdělit, až z Vás opadnou emoce a dáte dohromady nějakou uvěřitelnou historku o tom, jaký byl komisař ras (většinou padají jiná přirovnání, zde nepublikovatelná), protože Vy jste všechno uměli, ale on po Vás chtěl, aby jste v křižovatce dávali přednost(!) nějakému joudovi, který jel po hlavní silnici, nebo z pravé strany. 😛 No je vůbec normální!!! Ideální je pak ta historka „o blinkrech“, nebo „o zrcátkách“, nebo ta o tom, že „vlastně ani nevíte proč“ … O přednosti se není potřeba zmiňovat, ať je za toho špatného komisař. 😉 Popř., když neklapnou testy, tak tu o tom, jak byly těžké a že si na Vás určitě komisař zasedl a dal Vám ten nejtěžší ze všech nejtěžších testů, protože jste některé otázky ani neviděli a nejsou ani na stránkách eTestů! Nevadí, že se testové otázky generují automaticky a komisař s tím nemá nic společného, prostě za to může!!! 🙂

NECHÁTE DOMA STRES A STRACH!!!

Není důvod stresovat a bát se, pokud jste dodrželi výše sepsané „zásady“, protože:

 1. Vybrali jste si skvělou autoškolu, která Vás naučila dokonale řídit, tím pádem máte za volantem jistotu a vše zvládáte. Jinak Vás přeci autoškola nemůže přihlásit ke zkouškám! Jednak je to dáno zákonem a druhak – jde o „čest“ autoškoly. Pokud je tomu jinak a autoškola Vás přihlásí, je něco špatně. 🙁 Je to sice kruté, ale je to tak – někdo se s volantem „narodí“ a někdo se řídit nenaučí nikdy, bohužel. 🙁 Stejně tak, jako neumíme každý kopnout do balonu, nebo hrát na housle. Je potřeba se s tím smířit, a pokud Vám autoškola řekne, že 28 hodin výcviku (pro sk. B) nestačilo, tak skutečně poslechněte a připlaťte si další jízdy …
 2. Testy pravidelně zvládáte na plný počet bodů do 3 minut … dobrá, tak do pěti … 😀
 3. Jste dokonale připraveni na „haló efekt“ a vytahané tepláky s kšiltovkou jste nechali doma.
 4. Společenskou etiketu a zásady slušného chování zvládáte tak, že mistři etikety Stanislav Guth-Jarkovský a Ladislav Špaček blednou závistí … 
 5. Na zkoušky jdete sami, bez doprovodu a (jen pro jistotu) máte předem připravené historky o tom, jak strašný byl komisař, ať nemusíte nic vymýšlet dodatečně … 😉

Přejeme úspěšné zvládnutí zkoušky a spoustu šťastných kilometrů, bez nehod …