Přeskočit na obsah

Jak je to s lhůtou 18 měsíců na dokončení výuky a výcviku v autoškole ?

  • od
Jak je to s lhůtou 18 měsíců na dokončení výuky a výcviku v autoškole

„Straší“ Vás v autoškole tím, že musíte zvládnout výuku a výcvik nejpozději do 18-ti měsíců od jejího zahájení? NENÍ TO PRAVDA ! Změňte autoškolu!

Jde o špatný, nebo spíše účelový, výklad zákona, kterým autoškoly děsí své žáky. Není se čemu divit, protože nechtějí aby někdo tvrdnul v autoškole více než rok a půl, za cenu, kterou před tím rokem a půl zaplatil, když už má autoškola ceny někde úplně jinde…

Jak to tedy je ? Zákon říká jasně: podmínkou přijetí k výuce a výcviku je, mimo jiné, i věk, kdy ke dni ukončení výuky a výcviku žadatel dosáhne věku předepsaného pro udělení řidičského oprávnění příslušné skupiny, přičemž od zahájení výuky a výcviku k jejich ukončení nesmí uplynout doba delší než 18 měsíců.

Co nám to tedy zákon sděluje ? Nic jiného než to, že pokud si budu chtít dělat řidičák pro sk. B, kde je předepsán věk 18 let, tak si jej nemůžu začít dělat dřív, než 18 měsíců před dovršením 18-tých narozenin, tedy nejdříve v 16-ti letech a 6-ti měsících. Ale můžu ten řidičák dělat třeba dalších 20 let. Byl bych sice blázen, protože každý to chce mít za sebou co nejdřív a točit tím kolečkem, ideálně hned. 🙂

Nicméně může se stát, že dojde k nějaké životní situaci – nemoc, dlouhodobá cesta cesta do zahraničí, nebo si třeba budu rozšiřovat řidičák ze sk. B na náklaďák, motorku, nebo třeba autobus a s osobním autem způsobím dopravní nehodu, po které mi řidičák „seberou“ na rok a půl … co pak ? No, v klidu výcvik a výuku dokončit, protože žádná lhůta 18-ti měsíců na dokončení výuky a výcviku neexistuje.

U žáků školy, které byla vydána registrace k provozování autoškoly, je tato lhůta ještě o půl roku prodloužena, tedy řidičák pro sk. B si můžou začít dělat již v 16-ti letech. Zákon říká: je-li u nich získání řidičského oprávnění kvalifikační předpoklad výkonu povolání, na které se žáci ve škole připravují, nebo pro něž je řízení motorových vozidel volitelným (nevolitelným) předmětem, mohou být zařazeni do výuky a výcviku nejdříve 2 roky před dosažením předepsaného věku pro udělení řidičského oprávnění pro příslušnou skupinu vozidel. Zkoušku odborné způsobilosti mohou pak složit po ukončení výuky a výcviku, a to i před dosažením předepsaného věku s tím, že řidičské oprávnění jim bude vydáno po jeho dosažení.

Účelovost je tedy zřejmá a jasná – prostě se to autoškole nehodí do holportu a má s tím problém, čemuž se, na druhou stranu, nelze ani divit, protože je to živí. Nicméně – mohli by být féroví a říct si třeba o „palivový příplatek“, 🙂 než se schovávat za zákony, které si vyloží po svém.